IT-praktikant hos Move On Career
Mads’ praktik gav ham mulighed for at prøve kræfter med “rigtige” systemer og udviklingsprojekter – og få masser af hands-on erfaring med software i praksis.

IT-praktikant
Frihed til at fordybe sig i det, man brænder for
Som praktikant fik Mads lov til at arbejde med mange forskellige IT-projekter. Han fortæller:
”Jeg har kunne arbejde med næsten hvad jeg ville, inden for de mange opgaver og projekter Move On Career har kørende.”
Han startede med at overvåge og fejlrette virksomhedens webcrawler – en softwarerobot, der sørger for at indhente og kategorisere jobopslag fra nettet. Senere udviklede han nye “quality of life”-funktioner til virksomhedens interne systemer, baseret på idéer fra en medpraktikant.
”Funktionerne er siden blevet brugt meget, og de ansatte i Move On Career er blevet glade for det, jeg implementerede,” fortæller Mads.
Senere i forløbet kastede han sig over virksomhedens jobmesse-oversigt, som han gjorde mere dynamisk, så den nu kræver langt mindre manuel vedligeholdelse.
Faglig udvikling og erfaring fra virkeligheden
Gennem praktikopholdet oplevede Mads en markant udvikling som udvikler:
”Jeg er blevet bedre og mere opmærksom på at lave kode, der nemt kan udvikles videre på og vedligeholdes af andre – og jeg har lært vigtigheden af at skrive dokumentation for mit arbejde.”
Han peger på, at det især har været spændende at prøve kræfter med softwareudvikling i en reel virksomhed, hvor det man laver, faktisk bliver brugt.
Stor frihed og ansvar
Noget af det, Mads har sat mest pris på, er den tillid og fleksibilitet, han blev mødt med:
”Jeg har været meget glad for den store frihed Move On Career har givet mig i forhold til, hvad jeg ville arbejde på. Jeg har følt, at jeg fik ansvar for mine opgaver og det, jeg laver.”
Selv da han startede sin praktik på et utraditionelt tidspunkt, blev der fundet en løsning:
”Jeg startede min praktik på et skævt tidspunkt, men det var ikke noget problem. Mit forløb blev tilpasset, så det passede ind i mit studieliv.”
Et samarbejdende praktikmiljø
Udover det faglige fremhæver Mads også fællesskabet og sparringen som en vigtig del af oplevelsen:
”Der har været masser af sparring med de andre studerende – det har været fedt at kunne udveksle idéer og løsninger med andre praktikanter.”
Mads læser diplomuddannelsen i Softwareteknologi på DTU og forventes at dimittere i 2026.